Když dva dělají totéž aneb není sklo jako sklo

Cože, takový skleněný přívěšek nebo knoflík a za stovku, za dvě, za tři? to se zbláznili. 
Kousek skla a už neví co za to, kámoška má pícku, takových si nadělám a skoro za nic.
A na to se mi dostal pod „oko“ článek o řemesle, náročnosti, cenách…Tak jsem si sedla s papírem a tužkou…

Český človíček je koumavý, tvořivý, tak proč by měl platit za něco, co „zmákne DODO“ / dodělám doma / a mám to za „pakatel“

…pojďme se na ten „pakatel“ podívat podrobněji…

Fusing, česky fúzování, čili tvarování a spékání skla, je výtvarné řemeslo známé již od starověku. Metodu si lze snadno vyzkoušet i doma a vyrobit si třeba drobný šperk. Zvládne to opravdu každý. – tvrdí nám internet – tak jdeme na to…

Pořídím si pícku do mikrovlnky, to bude nenáročné, za pár minut a mám hotovo…šup a 1.500,- Kč.

No jo, nějak to sklo od sklenáře zadarmo – pár kousků – musím nařezat. Tak řezák na sklo stačí obyčejný za 390,- Kč jo a nezapomenout lámací kleště dalších přinejmenším 500,- Kč. A nějaký řezací olej – pokud nebudeme řezat „na sucho“ 100,- Kč.

2450,- Kč mezisoučet bez poštovného a balného

Tak mám sklo, ale čirý šperk nebo knoflík nebo cokoliv není ono. Chtělo by to nějakou barvičku. Barvičku rozumíme barevné sklo, barevnou skleněnou drť nebo pigmenty na sklo – ovšem pozor – teploty výpalu cca 850 stupňů – tak to si nekoupím v prvním papírnictví.

Šup na internet a nějakou barevnou sadu by to chtělo, z červené a žluté velké zázraky nenadělám.

Tak nějakou základní sadu 10 barev sklíčka na floatové sklo COE 85 – to aby bylo kompatibilní s našimi střepy zadarmo od sklenáře. 
Myslet si, že rozbijeme pár barevných skleniček a je vymalováno, tak pozor! na spékání se musí použít sklo vrchní i spodní, které má stejné vlastnosti, aby následně nepopraskalo a bylo tzv. kompatibilní. Garantovaný koeficient roztažnosti. 
U našeho floatového / okenního/ skla je COE 82-+3 nebo 85. Další COE se vyskytují 90, 96 a 104.
Tak si objednáme naše barevné sklíčka 10 x 10 cm /10 barev cca 380,- samozřejmě nesmíme zapomenout na „levné poštovné“.

Podklad i horní vrstvu máme, ale je to nějaké fádní – chtělo by to nějakou skleněnou šupinu nebo co se leskne a třpytí…

Hurá, šupinky v našem COE jsme našli, tak nějakých 6 barviček objednáme…10 g á 12,- od každé,  120,- Kč nás nezruinuje …á ještě poštovné:(

A to nějaké svíťavé navrch se nazývá dichroické sklo, balíček v našem COE 85 50 g nějakých 250,- Kč …poštovné jsme ušetřili, měli to v jednom eshopu oboje – to jsme šikovní.

Nebo nějaké obtisky, které jsou přímo na fusing? Platečko Decal Magic bratru 430,- Kč. Ovšem pokud nechci mít vše v jednom motivu třeba zlaté vážky…jinak musím nakoupit další…je libo platinu motýlky, nebo barevná srdíčka? Není problém. Jen dalších x peněz.

Máme to doma, tak hurá na to!

Ouha, potřebuji nějakou separaci do pícky. Separací rozumíme materiál, který je mezi dnem pícky a našim sklem. Je několik typů – písek /ne ten z pískoviště/, fázový papír nebo separační spray. Podle peněženky – písek 12,-/kg, separační hmota 49,-, spray od 500,-, fázák papír 20 x 20 cm od 40,- papír je cca na 4 použití…

1200,- mezisoučet barevné sklíčka, šupiny, jedno platečko Decal Magic a kilo písku…

a jsme na 3650,- Kč bez poštovného a balného a ještě jsme ani nezačali…

Tak máme „upečeno“ jen ten „spodek“ se musí nějak omýt, obrousit, ouha, je to matné – co s tím? Brusné a leštící houbičky, pokud nechceme „investovat“ do drahých brusek a leštiček, tak pár „houbiček“ cca 1500,-  opravdu „šmirglpapírem“ to nejde. 
Co nějakou šlupnu na nalepení, aby jsme si mohli hrdě pověsit náš šperk na krk?
Šlupna cca 12,- , šnůrka či řetízek se přece doma najde, lepidlo stačí vteřinové – ouha, ono to nedrží, tak hledat „speciální lepidlo“ dalších 100,- Kč, co třeba zkusit „dírku“ , tak diamantový vrtáček cca 100,-, doma se přece nějaká vrtačka taky najde, nebo, že by soused? Jak to, že to nejde vyvrtat? Tak pohledáme vrtání šperků a kamenů, protože ne každý sklenář disponuje „vrtivem na malé bibzy“ a ouha cena vrtání kamenů 0,7 – 5,3 mm je 18,- Kč/ks/dírka při počtu kusů 1-20 /naše „malé pečení/ samozřejmě na druhém konci republiky.

Teď se s chutí „vrhneme“ na tvoření, ouha…ono to tak snadno nejde, jak nám slibovali na youtube, v diskuzích a popiscích, když budeme na „první dobrou“ 50/50 jsme mistři. A zjistíme, že ono „levné“ floatové sklo tak „neteče, není tak „skleněné“ – no…něco by to chtělo…

Teď všechen ten čas, který jsme věnovali „vzdělávání“ – internet, videa, eshopy …pokusy a omyly při „pečení“, za kolik si ho ceníme?

A seděli jsme přece jen doma v teple, při světle, připojeni na elektriku i WIFI, užívali vodu, museli jsme se stravovat…kdo nás sponzoruje?

Platíme daně, zdravotní a sociální…kolik nás to vše vyjde na hodinu?

…kde, že mají ty hotové kousky?…

Jaroslava Matúšová
Nabízím propojení jesenické přírody s prožitkem tvoření. Chvíle pohody na chalupě, v srdci Jeseníků, kde se člověk na malou chvíli odpoutá od životního shonu a užije si volný čas. Pozná nové lidi, sdílí okamžiky, zážitky. Můj příběh si přečtěte tady >>